Periyodik Bakım

Uzun yolcular sonrasında aracınızın belli başı parçalarının bakım görmesi ya da değiştirilmesi gerekir.Bu tür bakımlar sürüş güvenliği bakımından büyük önem taşırken aracınızın ömrü içinde son derece önemlidir. 

Frenler: Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden bir tanesi olan fren bakımında dikkat edilmesi gerekli olan koşullar şunlardır.Hidrolik seviyesi depo ağzından 1,5 santimetre aşağı seviyesi olarak baz alınmalıdır. Eğer bu seviye altında bir görünüm varsa depo ağzından itibaren olan 1,5 santimetre aşağısına kadar hidrolik ilavesi yapınız. Ayrıca Frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gereklidir. 

Motor Yağı : Tatile çıkmadan önce motor yağını kontrol etmiş olsanız bile, tatil sonrası muhakkak aracınızla alakalı olarak motorunuzdaki yağı kontrol etmenizde yarar var . bu sebeple yağ eskimiş veya değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor yağını kontrolünü şu biçimde yapabilirsiniz. Motoru çalışma ısısına getirene kadar çalıştırın veya 5 km bir yol kat ettikten sonra düz bir zemin de aracınızı stop edin sonra 1-2 dakika bekleyin. İlk olarak yağ çubuğunu çıkarın ve iyice temizleyin. Yağ çubuğunu yerine tekrar takın ve çıkartın yağ seviye çubuğu üstünde yağın olduğu en optimum konfor konforye dikkat edin çubuğun en alt ve en optimum konfor konfor ortasında olmasına özen gösterin. Eğer alt bir düzeyde ise yağ ilave edebilirsiniz. 

Hava Filtresi : Az benzinle çok kilometre yapabilmek için hava filtresinin temiz olması gerekiyor. Hava filtresi Ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olduğundan dolayı uzun yolculuklar sonrasında muhakkak temizlenmesi ya da eskimişse yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değiştirilmesi zamana bağlı değildir. Buna göre hava filtresi haftada bir veya ayda bir veya yolun durumuna bağlı şekilde 10000 kilometrede bir değiştirilir. 

Yıkama : Tatil süresince genelde otomobillerin temizliklerine gereken önem gösterilmez. Isınmış Asfalttan kopan parçalar mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırır. Bu sebepten dolayı aracınızın ayrıntılı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. 

Otomobilinizin uzun yol bakımı 

Bu unsurların başında lastikleriniz kontrol etmeniz geliyor. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizide kontrol etmeniz yolda karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı hazır olmanızda etkili olur. Lastik kontrolünde dikkat edecekleriniz lastiğinizin havası ve diş derinlikleridir. 

Aracınızı yetkili servisine götürerek Rot-Balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını kontrol ettirin. Aracın silecek lastikleri kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması alacağınız önlemlerden bir diğeri. 

Otomobilinize bahar bakımı 

Otomobiller, baharla beraber bakıma ihtiyaç duyarlar. Çeşitli firmalarca uygulanmakta olan temizlik ve bakım sistemleri ile, otomobilinizi hem bahara hazırlayabilir, hem de ilk günkü haline kavuşturabilirsiniz. 

Yağmuruyla, çamuruyla, güneşiyle, tozuyla, toprağıyla her mevsim sonrasında otomobile baştan aşağı bir makyaj yaptırmak gerekiyor. Yaz ve Kış yaklaşırken otomobil sahiplerinin yapması gerekli olan öncelikli işlerden birisi de otomobile bakım yaptırmaktır. Kışın yağmurda, çamurda her çeşit kötü hava şartlarında, Yazın, güneş altında ve toz, toprakta kullanılan otomobillerin bakıma ihtiyacı vardır.İnatçı lekeleri çıkartabilirsiniz.Kış mevsiminde otomobilin altında biriken tortu ve çamurlar, otomobilin yüzeyinde meydana gelen çizikler, bir süre sonra otomobilde paslanmalara yol açar. 

Otomobillerin koltuklarında, döşemelerinde ve diğer yüzeylerinde de zamanla lekeler oluşur. Otomobilinizin iç ve dış yüzeyinde oluşan inatçı lekeleri çıkarmak için oto marketlerde satılan temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz.Sadece temizlikle yetinmeyip, otomobilinizi dış etkenlere karşı koruma altına almak istiyorsanız, otomobilinizi koruma sistemleri ile donatmanız gerekmektedir. 

Otomobilin üstünde fabrika çıkışında bulunan şeffaf koruyucu tabakanın yok olması ile beraber, otomobilin boya yüzeyi çevre koşullarına karşı bütünüyle korumasız kalıyor.Güneş boyanın en büyük düşmanı. Otomobilin yüzeyinde zamanla donuk ve lekeli bir görüntü oluşuyor. Uzaktan bakıldığında pürüzsüz gibi görünse de, yakından incelendiğinde boya yüzeyindeki çukurlar ve tümseklerden oluşan engebeli yüzey görülüyor. Güneşin tehlikeli ultraviyole ışınları da boya yüzeyi için farklı bir tehlike kaynağı oluşturuyor. Ultraviyole ışınları boya yüzeyine yapışan ve mercek görevini üstlenen yabancı maddelerin yardımı ile yüzeyi yakıyor ve bozulmasına yol açıyor. 

Fırçayla yapılan yıkama boyayı çiziyor. Otomobillerin yüzeyi için bir başka tehlikeyi ise bilinçsizce yapılan temizlik ve bakım hizmetleri oluşturuyor. Otomobilleri güzelleştirmek için uygulanmakta olan pasta - cila işlemi gerçekte boya yüzeyi için bir hayli tehlikeli bir uygulama. Otomobilin dış yüzeyine uygulanmakta olan pasta işlemişse, yüzey üstünde dairesel çizikler ve aşınmalar meydana geliyor. Piyasada bulunan ve amatör kullanıma yönelik cilalar ise boya yüzeyinin çok kısa bir zaman parlamasını sağlıyor. Bu da parlatma işleminin sık sık tekrarlanmasına yol açıyor. Fırça ve kova kullanarak yapılan oto yıkama ise boya yüzeyini çiziyor. Otomobil fırça ile yıkandığında yüzey üstünde bulunan kirler, çiziklerin içerisine yerleşiyor.

Otomobilinizin yaz bakımı 

Birkaç küçük bakımla güvenli ve keyifli yolculuk yapmak mümkün. 

Motor yağı: 
Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu muhakkak kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı. Eğer seviye minimum çizgisinin altındaysa, motorun üzerindeki yağ kapağından, gerekli miktarda motor yağı ilave edilmeli. 

Lastikler: 
Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında veya bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın. 

Fren sistemi: 
Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Eğer seviye minimumu gösteriyorsa, aynı marka hidrolik sıvısıyla takviye yapılmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var. Çünkü tatil yolculuklarında otomobiller normaldan daha yüklü olduğu için, frenlere daha çok yük biner. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu anlamak için otomobilin el frenini çekip yokuş aşağı bırakabilirsiniz. Eğer otomobil hareket ederse balataların değiştirilmesi uygun olur. 

Hava filtresi: 
Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse muhakkak değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, hemde yakıt tüketimini % 15 oranında artırır. 

Kayışlar: 
Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol yapılmalıdır. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gerekir. 

Aracınız tatile hazır, ya siz? 

Uzun tatil yolculuklarında otomobil kullanmak daha fazla dikkat ister. Yolculuk öncesi yediklerinizin yağlı ve ağır olmamasına dikkat edin. Çay ve kahve içerdiği uyarıcı maddeler sebebiyle öneri edilir. Bolca sıvı gıdalar almak faydalı olur. Otomobile bindiğinizde, önce doğru oturma ve sürüş pozisyonunu bulun, aksi taktirde sırt ve boyun ağrısı çekmeniz kaçılınmazdır. Bagajı yüklerken ağır yükleri arka koltuğa yakın, hafif yükleri de tampona yakın koyun. Böylece ağırlık merkezi otomobilin ortasına yaklaşır. Konvoydayken sollama yapabilmek için acele etmeyin. Araç yüklü olduğu için sollama mesafesi uzayacaktır. En azından iki saatte bir mola verin. Her molada tuvalete gidin ve kan dolaşımını düzenleyecek egzersizler yapın. Özellikle kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak eklemlerinizi açacak hareketler yapın. 

Otomobilinizin kış bakımı 

V Kayışına dikkat 
Yaz aylarında genişleyen V kayışı,özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi halde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin daha sağlıklı çalışmasını etkiler. 

Antifrizi muhakkak ölçtürün 
Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gerekli olan antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler. 

Hava filtresine bakın 
Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek,temizlemek ya da kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir. 

Fıskıyeleri ayarlayın 
Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler suda bulunan kireç sebebiyle zamanla tıkanabilir. Fıskıyelerin uçlarını bir iğne yardımıyla açabilirsiniz. 

Silecekleri kontrol edin 
Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu şartlarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir.. Silecekleriniz aşınmışsa,kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz büyük oranda artar. 

Lastiklerin dış deliklerini kontrol edin 
Otomobilin yola tutunmasını sağlamayı başaran lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız, muhakkak lastiklerinizi kontrol ettirin. 

Elektrik sistemini gözden geçirin 
Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaktan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin. 

Periyodik bakıma rağmen yağa sık sık bakın 
Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının muhakkak kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ,motoru koruma özelliğini kaybeder. 

Silecek suyunu ihmal etmeyin 
Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı,cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar,donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız dikkat. 

Kışın rezistansa ihtiyacınız daha fazla 
Arka camdaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer herhangi bir problem var ise onarılması ya da değiştirilmesi gerekir. 

Üşümemek için kalorifere baktırın 
Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının muhakkak yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir. 

GÜNLÜK 

• Sabah otomobilinize binmeden önce lastiklerin havasını kontrol edin. 

• Otomobilinizi park ettiğiniz yerde yağ ya da sıvı izlerinin olup olmadığını kontrol edin. 

• Kışın; sileceklerinizin cama yapışıp yapışmadığını kontrol edin. 

• Kontağı çevirdikten sonra göstergede bulunan ikaz lambalarını kontrol edin. 

• Yola çıkmadan önce ışıklandırmalarınızı kontrol edin. (farlar, sinyaller, fren lambaları vs.)

• Kontağı çevirdikten sonra göstergede bulunan ikaz lambalarını kontrol edin. 

• Yola çıkmadan önce ışıklandırmalarınızı kontrol edin. (farlar, sinyaller, fren lambaları vs.) 

HAFTALIK 

• Sıvı seviyelerini gözle kontrol edin. (radyatör genleşme kabı üstündeki max işareti, silecek sıvısı) 

• Motor yağının seviyesini kontrol edin. 

• Hidrolik yağ seviyesini kontrol edin. 

• Otomobilinizi ağaç altına park ettiyseniz, motor kaputunu, havalandırma mazgallarını kontrol edin , yaprak ve yabancı maddelerden arındırarak gerekirse su tahliye deliklerini temizleyin. 

• Silecek lastiklerini ıslak bir bez ile temizleyin. 

AYLIK 

• Boya üstündeki çizik ya da taş yaralarını kontrol edin. 

• Emniyet kemerlerinin nemli ve sabunlu bir bez aracılığıyla tozunu alın. 

• Yıkama esnasında özellikle jantları balata tozundan ve yabancı maddelerden arındırın. 

• Otomobiliniz üstünde olabilecek sanayi artıkları, kuş pisliği ya da ağaçlardan dökülen reçine türü yapışkan vb. çevre etkenlerinden temizleyin. 

• Yaptığınız kilometreye göre lastiklerinizi ayrıntılı kontrol edin. 

• Otomobilinizin iç temizliğini yapın, deri döşemeniz varsa kullanım kitabında belirtildiği gibi temizliğini yapın. 

• Otomobilinizi yıkamadan yıkamaya aküsünü ve kapı yağlarını kontrol edin.

Periyodik Bakım
rolex replica watches Rolex DateJust Replica Rolex Day Date Replica Rolex Cosmograph Daytona Replica Rolex Milgauss Replica Moschino Clutches Outlet Moschino Other Bags Outlet Moschino Shoulder Bags Outlet Moschino Belts Outlet Moschino Clothes Outlet Moschino Outlet Omega Replica Watches Omega Seamaster Replica Mido Replica Watches Tudor Replica Watches Longines Replica Watches Omega Replica Watches